- Posłuchajcie opowiadania U. Piotrowskiej:” Kto nie śpi w nocy?”
"Kto nie śpi w nocy"
Trampolinek dowiedział się, że są takie zwierzęta, które lubią noc. I koniecznie chciał któreś z nich spotkać.
– Dzisiaj nie pójdę spać! – postanowił.
Poszedł do przedszkolnego ogródka. Usiadł na ławce pod drzewem, otulił się kocem i czekał.
– Hu, hu, któż to w nocy hałasuje, hu, hu? – odezwał się jakiś pohukujący głos.
Trampolinka tak wystraszyło to pohukiwanie, że aż podskoczył i schował się pod ławkę.
– Przepraszam, hej hop, a kto pyta?
I wtedy na ziemię sfrunął duży ptak. Trampolinek zobaczył wpatrzone w siebie wielkie oczy, okrągłą, ruchliwą głowę i domyślił się, że stanęła przed nimi sowa.
– Czy nie powinieneś teraz spać, Trampolinku, hu, hu? – zapytała,
Mam bardzo dobry słuch. Słyszę nawet najmniejszy szmer.
– A ja w ogóle nie słyszałem, jak pani przyleciała.
Sowa rozejrzała się uważnie dookoła i powiedziała:
– Zdradzę ci pewien sekret. Moje pióra są otoczone puchem i dzięki niemu nie słychać, jak frunę, hu, hu.
– Też chciałbym poruszać się tak cichutko – westchnął Trampolinek.
– Nie martw się, Trampolinku – pocieszała go Sowa. – Latam bezszelestnie, ale nie potrafię skakać na trampolinie tak jak ty, hu, hu.
I odleciała, a Trampolinek znowu został sam. Trochę mu się nudziło, więc włączył latarkę i kierował światło raz na drzewo, raz na trampolinę, raz na huśtawki. I gdy tak bawił się latarką, przyleciały ćmy.
– Jejku, jejku! – wołały – Jakie zaczarowane światełko!
Przysiadły na latarce, rozłożyły skrzydełka na boki i plotkowały jak nakręcone. A jedna wyszeptała mu do ucha:
- Ćmy są to nocne motyle, do światła pędzą jak strzały, więc zgaś latarkę, mój mały.
Nagle latarka sama zaczęła gasnąć i ćmy odleciały, a księżyc pokazywał im drogę.
– Och, nie mam już światła. Teraz trudno będzie wrócić do sali.
– Nic się nie martw, łaaa – usłyszał nagle swojego przyjaciela, pluszowego Tygryska. – Przyszedłem po ciebie, bo też dobrze widzę w nocy.
– Hej hop, Tygrysku – zdumiał się Trampolinek. – Nie słyszałem, jak nadchodzisz.
– Bo potrafię skradać się bez szelestu, łaaa – zaryczał z dumą Tygrysek.
– Ale głos masz bardzo, bardzo donośny – pokiwał głową Trampolinek.
I poszli do przedszkola. W sali było cichutko, tylko Zajączek pochrapywał. Ciekawe, czy sowa to słyszała?
Rozmowa na temat opowiadania:
- Dlaczego Trampolinek postanowił, że nie będzie spać w nocy? Co robił?
- Jakie zwierzęta spotkał?
- Nocne zwierzęta
Jak myślicie, które jeszcze zwierzęta nie śpią w nocy? Najpierw sami spróbujcie odgadnąć. Następnie zobaczcie krótki filmik. Rozpoznacie na nich kolejne zwierzęta.
https://www.youtube.com/watch?v=ko2jKJLR8uc&t=1s
A teraz zapraszam was do krótkich ciekawostek na temat zwierząt, które są najbardziej aktywne nocą. W załącznikach dodane są ilustracje przedstawiające te zwierzęta.
Nietoperz
Nietoperze w przeważającej większości prowadzą nocny tryb życia, a świat postrzegają przez echolokację. Polega ona na wysyłaniu ultradźwięków, które odbite od przeszkód czy zdobyczy wracają jako echo do ucha, informując o świecie zewnętrznym. To bardzo sprawny mechanizm - nietoperz może odebrać echo słabsze nawet 10 000 razy od emitowanego dźwięku. Dzięki temu świetnie orientuje się w ciemności.
Sowa Puszczyk
Jest aktywna przez całą noc, od zmierzchu do świtu. W dzień kryje się w dziuplach i szczelinach. Żywi się głównie małymi gryzoniami i płazami. Puszczyka charakteryzuje bardzo cichy, niemalże bezszelestny lot. Sprawia, że w nocnej ciszy ofiary nie słyszą, gdy się do nich zbliża.
Ryś
Rysie prowadzą samotniczy tryb życia. W trakcie poszukiwania jedzenia przemierzają średnio 7 km w czasie jednej nocy (mogą przebyć nawet ponad 20 kilometrów!). Polują najczęściej od zmroku do wschodu słońca. W czasie polowania skradają się, wykorzystując naturalne zasłony np. zwalone drzewa, krzewy czy kępy wysokich traw, aby podejść do ofiary jak najbliżej. Zachowują się wtedy całkowicie bezszelestnie.
Dzik
Wbrew powszechnej opinii, o spotkanie dzika w dzień nie jest tak łatwo. Z natury są to zwierzęta prowadzące nocny tryb życia. W dzień odpoczywają, a nocą żerują. Żeby więc w porze dziennej natknąć się na dzika, trzeba zbliżyć się do jego kryjówki. Wieczorem osobniki wyruszają na żer i pod osłoną nocy wychodzą z lasu na pola. Dzik jest typowym wszystkożercą.
Kuna leśna
Kuna leśna jest najbardziej aktywna nocą oraz wieczorem, choć czasem również można ją spotkać za dnia. Jest to zwierzę wszystkożerne. Kuny polują głównie na małe ssaki (gryzonie, szczególnie nornice i wiewiórki), ptaki, owady, żaby, węże i ślimaki.
Jeż
Jeże prowadzą naziemny i nocny tryb życia. Potrafią także pływać. Są wszystkożerne - żywią się ślimakami, dżdżownicami, jajami ptaków, małymi ssakami i płazami, ale głównie owadami. Jeż jest w stanie podczas jednej nocy zjeść 200 gramów owadów.
Lis
Lisy zazwyczaj nie śpią w nocy. Należą do rodziny psowatych, jednak oczy mają podobne do kotów. Lisy żyją prawie wszędzie – na wsi, w miastach, lasach, górach i na łąkach. Zwierzę te nie żyje w grupie. Żyje i poluje samotnie. Lisy zjadają prawie wszystko, w tym jagody, robaki, pająki i małe zwierzęta, takie jak myszy i ptaki.
Jeśli posiadacie w domu książki, atlasy o zwierzętach to zachęcam do doczytanie wielu różnych ciekawych informacji. :)
- Czytanie wyrazów
Zachęcam do wydrukowania i przeczytania nazw zwierząt. Następnie dopasujcie ich nazwy do ilustracji w załącznikach lub w książkach o zwierzętach, które posiadacie w domu. Spróbujcie ułożyć zdania o tych zwierzętach.
- Zapraszam teraz do zabawy z piosenką. Po poprzednich zadaniach na pewno trochę ruchu jest wskazane. :)
https://www.youtube.com/watch?v=MG6iPAU2b0I
- Proszę o wykonanie ćwiczeń z KP4 str 60-61.
Miłego dnia! :)