KONCEPCJA PRACY PRZEDSZKOLA – podstawowe zagadnienia:
Koncepcja została opracowana przez zespół w składzie:
- Dorota Masternak– lider zespołu
- Ewa Mazur – wicedyrektor
- Katarzyna Śliwińska – nauczycielka
- Anna Filipek - nauczycielka
Punktem wyjścia do opracowania koncepcji były wymagania wobec edukacji przedszkolnej, stanowiące załącznik do rozporządzenia w sprawie nadzoru pedagogicznego, podstawa programowa wychowania przedszkolnego oraz samoocena.
W wyniku samooceny określono wnioski, na podstawie których opracowano specyfikę przedszkola oraz wskazano kierunki dalszych działań.
I. NASZE PRZEDSZKOLE - CHARAKTERYSTYKA
Przedszkole Samorządowe nr 40 w Kielcach mieści się w budynku wolnostojącym przy ul. Marsz. J. Piłsudskiego 30. Łączna powierzchnia placówki wynosi 3.162 m2 , zaś kubatura 14.266 m3. Budynek otacza ogrodzony plac o powierzchni ok. 7 tys. m2. Wyposażony jest w urządzenia do zabaw ruchowych wmontowane na stałe. Na terenie znajdują się 4 piaskownice i górka do zjazdów zimowych. cały teren pokrywa systematycznie koszona trawa. Na zewnątrz budynku- od strony wschodniej, południowej i zachodniej usytuowano tarasy.
Przedszkole składa się z trzech kondygnacji: parteru, wysokiego parteru i piętra. na poziomie parteru umieszczono dwie szatnie z łazienkami, pomieszczenie na sanki i wózki, kilka magazynów oraz pomieszczeń gospodarczych, takich jak: warsztat konserwatora, pralnia z suszarnią, obieralnią itp.
Wysoki parter zajmują cztery sale dydaktyczne, gabinet dyrektora, pokój nauczycielski z szatnią, kuchnia z zapleczem, szatnie dla personelu obsługowego. Umieszczono tu także dwa patia, które są „żywymi ogrodami” wewnątrz budynku.
Na piętrze znajdują się dalsze cztery sale dydaktyczne oraz dwie sale gimnastyczne – jedna do zajęć wychowania fizycznego, druga – do zajęć rytmicznych. każda z sal dydaktycznych z łazienką, kuchenką i pomieszczeniem na leżaki ma około 115 m2 powierzchni. Sale wyposażone są w meble dostosowane do wieku dzieci, stałe kąciki dydaktyczne, sprzęt audiowizualny.
Przedszkole ogrzewane jest centralnie (z elektrociepłowni miejskiej), ma gaz, bieżącą ciepłą i zimną wodę.
W placówce jest dobrze wyposażona biblioteka z księgozbiorem pedagogicznym oraz dla dzieci, płytoteka, wideoteka, zestaw prezentacji multimedialnych. Pomoce dydaktyczne, sprzęt audiowizualny, dwa pianina, fortepian stanowią stałe wyposażenie sal dydaktycznych i gimnastycznych. Dzięki współpracy z XIV Zespołem Szkół Ogólnokształcących urządzono pracownię komputerową dla dzieci z jedenastoma komputerami. Wszystkie sale wyposażone są w odtwarzacze CD oraz zakupiono sprzęt nagłaśniający z mikrofonem bezprzewodowym.
Sprzęt i pomoce dydaktyczne odpowiadają najnowszym wymogom pedagogiki oraz zasadom prozdrowotnym, stawianym przed nowoczesną placówką wychowania przedszkolnego.
W celu pozyskania dodatkowych środków finansowych jedno z pomieszczeń wysokiego parteru zaadaptowano na prywatny gabinet stomatologiczny, zaś dwa pomieszczenia magazynowe wydzierżawiono na gabinet odnowy biologicznej.
Przedszkole Samorządowe nr 40 jest przedszkolem publicznym:
- Prowadzi nieodpłatną działalność wychowawczo-dydaktyczną w zakresie podstawy programowej wychowania przedszkolnego,
- Dokonuje rekrutacji w oparciu o zasadę powszechnej dostępności,
- Zatrudnia nauczycieli posiadających odpowiednie przygotowanie zawodowe.
Placówka czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 630 do 1630. W tym czasie odbywają się zajęcia planowane i inspirowane przez nauczycielki oraz podejmowane z inicjatywy dzieci.
Do przedszkola uczęszcza obecnie 224 dzieci. Do oddziałów dobierane są wiekowo. W godzinach rannych odbywają się najczęściej zabawy indywidualne lub zespołowe o charakterze organizacyjnym, integracyjnym, korekcyjno-kompensacyjnym, porządkowym, które prowadzą nauczycielki poszczególnych grup w zależności od potrzeb wychowanków. Czas popołudniowy wypełniają natomiast dodatkowo swobodne zabawy inicjowane przez dzieci.
Przedszkole zatrudnia 36 osób, w tym: 17 nauczycielek (wraz z dyrektorem i wicedyrektorem), 8 woźnych oddziałowych, 4 pracowników administracji, 5 osób personelu kuchennego, konserwatora i 2 dozorców.
Kadra pedagogiczna ma wysokie kwalifikacje zawodowe. Personel administracyjny zajmuje się sprawami finansowymi przedszkola oraz planowaniem posiłków i zaopatrzeniem w żywność, środki czystości, pomoce itp.
Personel pomocniczy- miedzy innymi - dba o przygotowanie i wydawanie posiłków, wykonuje prace porządkowe i naprawcze, bierze udział w opiece nad dziećmi przebywającymi na terenie placówki, wspiera nauczycieli we wszystkich działaniach podejmowanych na rzecz dzieci oraz ich rodziców.
- KODEKS NAUCZYCIELA - WYCHOWAWCY ODDZIAŁU
Założenia ogólne
Kodeks wychowawcy oddziału obejmuje zakres jego obowiązków, kompetencji i odpowiedzialności w pracy opiekuńczo- wychowawczej i dydaktycznej wynikających z przepisów prawa oświatowego i wewnątrz przedszkolnych aktów prawnych, tj. Statutu przedszkola i programu wychowawczego.
Obowiązki wychowawcy oddziału powierza dyrektor przedszkola jednemu nauczycielowi pracującemu w grupie. Dla zapewnienia ciągłości pracy wychowawczej i jej skuteczności pożądane jest, aby wychowawca opiekował się tymi samymi dziećmi w ciągu całego okresu pobytu ich w placówce.
Zakres obowiązków
Praca z oddziałem:
- Diagnozowanie potrzeb wychowanków w zakresie:
- Rozwoju emocjonalno-umysłowego i fizycznego,
- Rozpoznawania środowiska rodzinnego,
- Profilaktyki zdrowotnej,
- Problemów wychowawczych poprzez:
- Rozmowy z dziećmi, rodzicami, nauczycielami pracującymi w grupie,
- Obserwacje, badania,
- Ankietowanie rodziców.
- Udzielanie pomocy w zakresie wspierania rozwoju intelektualnego i emocjonalnego w formie:
- Inspirowania i organizowania zajęć z dziećmi wykazującymi deficyty rozwojowe i szersze zainteresowania,
- Współpracy z nauczycielami pracującymi w oddziale,
- Badanie i dokumentowanie poziomu rozwoju dzieci oraz dojrzałości szkolnej 6 – latków,
- Niwelowanie wewnętrznych napięć, niepowodzeń, frustracji i agresji poprzez arteterapię (podnoszenie poziomu samoakceptacj
- Koło plastyczne – rozwijanie wrodzonych możliwości twórczych oraz wyobraźni, doskonalenie sprawności manualnych, rozwijanie zainteresowań i uzdolnień plastycznych.
- Koło teatralne z elementami języka angielskiego – rozbudzanie zdolności aktorskich poprzez pantomimę, zabawy dramowe, ćwiczenia usprawniające narządy mowy, tworzenie warunków do swobodnego stosowania języka angielskiego.
- Podejmowanie działań w zakresie profilaktyki zdrowotnej i zapewnienia bezpieczeństwa dzieci poprzez:
- Zapoznanie dzieci i rodziców - na początku roku szkolnego - z zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi na terenie przedszkola i odnotowanie tego w dzienniku zajęć i protokole spotkań z rodzicami,
- Zapewnienie właściwej opieki podczas zajęć , imprez, uroczystości na terenie placówki oraz podczas organizowanych wycieczek krajoznawczych, do teatru, kina, muzeum itp.
- Współpracę z pedagogiem, psychologiem i logopedą.
- Koordynowanie planowania pracy wychowawczej i dydaktycznej na rok szkolny -w cyklu miesięcznym, z uwzględnieniem zadań rocznego programu pracy, programu wychowawczego oraz po rozpoznaniu zainteresowań, potrzeb i możliwości rozwojowych wychowanków.
- Prowadzenie obowiązującej dokumentacji pedagogicznej (dziennik zajęć, materiały diagnostyczne)
Współpraca z rodzicami
Celem współpracy z rodzicami jest:
- Zapoznanie z obowiązującymi przepisami prawa oświatowego, tj. n.p. Statutem przedszkola, podstawą programową. Zapoznanie z realizowanym programem, zamierzeniami wychowawczo – dydaktycznymi na każdy miesiąc. Informowanie o miejscu ich przechowywania i sposobem udostępniania (na początku każdego roku szkolnego i w miarę potrzeb).
- Rozpoznawanie potrzeb edukacyjnych i opiekuńczo-wychowawczych dzieci i współdziałanie w celu ujednolicenia oddziaływań wychowawczych.
- Bieżące informowanie o organizacji pracy placówki i oddziału.
- Włączanie rodziców do konstruktywnego, opartego na autentycznych więziach emocjonalnych współdziałania w zakresie działalności dydaktycznej i wychowawczej przedszkola.
Cele te wychowawca realizuje poprzez:
1) kontakt osobisty
A)Zebrania grupowe z rodzicami:
- Spotkanie organizacyjne na początku roku szkolnego
- Spotkania grupowe śródroczne organizowane co najmniej raz w semestrze lub w miarę potrzeb ( zajęcia otwarte),
- Zebranie wychowawcy z rodzicami zorganizowane po pierwszym semestrze;
B)Spotkania indywidualne z wychowawcą (w miarę potrzeb)
2) kontakty telefoniczne (w miarę potrzeb)
3) kontakt elektroniczny:
- Strona internetowa przedszkola
C) Warsztaty przybliżające rodzicom metody pracy przedszkola: artystyczne i językowe
D)Włączanie rodziców w życie przedszkola poprzez wspólne wycieczki oraz pomoc w organizowaniu imprez i uroczystości;
Zakres odpowiedzialności
Wychowawca oddziału odpowiada przed dyrektorem za całokształt pracy wychowawczej i opiekuńczej, a w szczególności za:
- Realizację planu pracy
- Kontakty z rodzicami (bieżące i rzetelne informowanie rodziców o poziomie rozwoju dzieci, ich zachowaniu i podejmowanych oddziaływaniach wychowawczych).
- Organizację pracy rady rodziców ( w ramach trójek grupowych).
- Działania podejmowane na rzecz wyposażenia i estetykę powierzonej sali.
- Właściwe prowadzenie dokumentacji pedagogicznej swojego oddziału.
III. WIZJA ABSOLWENTA
- Osiągnął taką dojrzałość szkolną, która pozwoli mu podjąć zwiększony wysiłek intelektualny i fizyczny w szkole podstawowej.
- Jest śmiały i otwarty – nawiązuje i utrzymuje poprawne kontakty z dziećmi i dorosłymi, osobami niepełnosprawnymi, przedstawicielami innej rasy i narodowości.
- Zna zasady bezpiecznego zachowania i potrafi je wykorzystać w praktyce.
- Wie, że jest Polakiem i Europejczykiem. Ma poczucie przynależności do środowiska lokalnego, regionu i kraju.
- Umiejętnie działa w różnych sytuacjach przedszkolnych i szkolnych.
- Jest ciekawy świata. Ma potrzebę kontaktu z przyrodą. Właściwie zachowuje się w stosunku do zwierząt i otaczającej przyrody.
- Ma potrzebę kontaktu z kulturą. Interesuje się książkami, teatrem, muzyką, malarstwem.
- Zna i stosuje obowiązujące normy kulturalnego zachowania.
- Posiada właściwe nawyki higieniczne.
IV. MISJA
Naszą Misją jest:
- Dawanie dziecku możliwości poznawania i rozumienia siebie i świata, odnajdywania swojego miejsca w grupie rówieśniczej i otaczającej rzeczywistości, a także rozróżniania podstawowych wartości – dobra, miłości i przyjaźni.
- Stwarzanie przyjaznej, domowej atmosfery oraz zapewnianie optymalnych warunki do rozwijania osobowości dzieci oraz zaspokajanie ich potrzeb.
- Stwarzanie atmosfery akceptacji, szacunku, wzajemnego zaufania i bezpieczeństwa, w której dziecko bawi się, uczy, nabywa umiejętności i rozwija swoją osobowość.
- Rozbudzanie u dzieci ciekawości świata i ludzi, spostrzegawczości i wrażliwości na drugiego człowieka.
- Wspomaganie wszechstronnego rozwoju dziecka odpowiednio do jego indywidualnych potrzeb i możliwości.
- Kształtowanie u dzieci wiary we własne możliwości, rozwijanie w nich optymizmu i poczucia własnej wartości.
- Zapewnienie dzieciom poczucia bezpieczeństwa, troska o ich zdrowie.
- Uczenie tolerancji, patriotyzmu, akceptacji i poszanowania odmienności każdego człowieka.
- Rozbudzanie zainteresowania otaczającym światem przyrodniczym, kulturowym i społecznym.
- Przygotowanie dzieci do przeżywania sukcesu, ale również do radzenia sobie z porażkami.
- Tworzenie każdego dnia warunków do wszechstronnego rozwoju ruchowego w salach, na placu zabaw oraz w naturalnym środowisku.
- Wyposażenie dzieci w wiedzę i umiejętności niezbędne do powodzenia w nauce szkolnej.
V. CELE GŁÓWNE
- Efekty działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej oraz innej działalności statutowej
- przedszkole osiąga cele zgodne z polityką oświatową państwa .
- przedszkole doskonali efekty swojej pracy.
- Procesy zachodzące w przedszkolu
- procesy zachodzące w przedszkolu służą realizacji przyjętej w przedszkolu koncepcji pracy.
- w przedszkolu dba się o prawidłowy przebieg i doskonalenie procesów edukacyjnych.
- Funkcjonowanie przedszkola w środowisku lokalnym
- przedszkole jest integralnym elementem środowiska, w którym działa.
- przedszkole współpracuje ze środowiskiem na rzecz rozwoju własnego i lokalnego.
- przedszkole racjonalnie wykorzystuje warunki, w których działa.
- Zarządzanie przedszkolem
- zarządzanie zapewnia funkcjonowanie przedszkola zgodnie z przyjętą koncepcją rozwoju.
VI. CELE SZCZEGÓŁOWE pracy wychowawczo – dydaktycznej
- stworzenie najkorzystniejszych warunków do rozwoju każdego wychowanka;
- rozbudzenie zaciekawienia poznawanym światem;
- kultywowanie własnej, naturalnej chęci uczenia się;
- wyzwalanie radości z poznawania i uczenia się;
- stymulowanie całościowego, harmonijnego rozwoju dziecka, zgodnie z jego indywidualnym tempem;
- nauka przez aktywne działanie;
- rozbudzanie zainteresowania kulturą regionu, kraju oraz Europy;
- poszanowanie osobowości dziecka, zapewnienie mu jak największej samodzielności;
- okazywanie sobie wzajemnej pomocy dziecko – dziecko, dziecko – dorosły;
- włączanie rodziców do procesów edukacyjnych;
VII. SPECYFIKA PRZEDSZKOLA
Naszemu pedagogicznemu działaniu towarzyszy myśl Anthony de Mello: "Nie proś świata aby się zmienił, ty zmień się pierwszy". Toteż w pracy wychowawczej i dydaktycznej preferujemy otwarty styl, aktywne i problemowe metody. Tworzymy sytuacje edukacyjne, które dodatnio korelują z potrzebami dzieci i wyzwalają ich potencjał twórczy.
Przedszkole posiada duże osiągnięcia edukacyjne i wychowawcze. Od września 2001 roku, w wyniku rozpoznania potrzeb rodziców, zorganizowano w placówce stały dyżur logopedy z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, który prowadzi terapię z dziećmi oraz udziela fachowej pomocy rodzicom. Od września 2002 roku taki dyżur pełni również pedagog, który wspiera nauczycieli w pracy wyrównawczej z dziećmi z deficytami rozwojowymi. Cyklicznie – cztery razy w roku szkolnym – rodzice mogą skorzystać z pomocy psychologa, bez konieczności wizyty w Poradni.
Wszystkie nauczycielki, dzięki wiedzy i umiejętnościom zdobytym w trakcie rocznego cyklu warsztatów pedagogiki zabawy oraz udziału w programie przedszkolaki krok pierwszy, prowadzą zajęcia metodami aktywizującymi. Propagują swoje działania edukacyjne wśród rodziców.
W kwietniu 2001 roku, po raz pierwszy zostało zorganizowane „ Zielone przedszkole”; 20 dzieci sześcioletnich uczestniczyło w tygodniowym turnusie w Szczawnicy. W kwietniu 2006 roku wychowankowie po raz czwarty odwiedzili Szczawnicę, zaś w 2009 „Zielone Przedszkole” zorganizowano w Ameliówce w Górach Świętokrzyskich.
Przedszkole prowadzi ścisłą współpracę z Koalicją na Rzecz Bezpieczeństwa oś. Na Stoku oraz Komisariatem Policji I. W ramach tej współpracy od lutego 2001 roku jest organizowana – w ramach programu „Bezpieczny Wypoczynek” – akcja Bezpieczne Ferie. W trakcie ferii zimowych do placówki zapraszane są dzieci z Przedszkoli nr 19 i 5, Szkoły Podstawowej nr 33 oraz nasi absolwenci. Wspólnie uczestniczą w zabawach sportowych, tanecznych, zawodach i konkursach. Program tej akcji oraz jej przygotowanie i zabezpieczenie od strony materialnej ( pozyskiwanie sponsorów ) spoczywa na dyrekcji przedszkola, radzie pedagogicznej oraz funkcjonariuszach KP I.
Akcją o zasięgu lokalnym jest także organizowany od czerwca 2001 roku Środowiskowy Festyn z okazji Dnia Dziecka. Biorą w nim udział wszystkie dzieci, które w tym dniu zechcą odwiedzić nasz plac przedszkolny. Co roku gościmy około 350. Oprócz licznych atrakcji, np. pokazów karate, sokolników, Straży Pożarnej, konkursów z nagrodami, meczy piłki nożnej, zawodów sportowych - mogą oznakować swoje rowery oraz zdobyć kartę rowerową.
Od 2009 roku powstało koło plastyczne „Plastuś”. Działa ono według opracowanego planu. Jego głównym zadaniem jest rozwijanie zdolności plastycznych naszych wychowanków. W programie rozwoju placówki na r. szk. 2010/11 zaplanowałyśmy utworzenie pracowni plastycznej. Teraz prace szczególnie uzdolnionych dzieci eksponowane są na tablicy „Moje Pasje”.
Placówka dba o promocję w środowisku lokalnym oraz na terenie miasta. Telewizja Kielce towarzyszy każdej prowadzonej przez nas akcji oraz uroczystości, propagując ich założenia oraz ukazując efekty.
Nasze dzieci, rozumiejąc potrzeby innych, często i chętnie włączają się w działalność o charakterze charytatywnym. Od grudnia 2002 r. systematycznie organizowane są kiermasze świąteczne pod hasłem "Dzieci Niosą Pomoc". Za pieniądze uzyskane z akcji i dzięki pomocy sponsorów kupowane są paczki żywnościowe dla najbardziej potrzebujących z naszego osiedla. Dary zostają przekazane w czasie Jasełek. Dzieci 5 i 6-letnie przygotowują piękne i wzruszające przedstawienia. W oczach naszych gości zawsze widać było łzy wzruszenia. Podczas spotkań był też opłatek, życzenia i słodki poczęstunek.
Nasze przedszkole przyłączyło się również do akcji "Góra Grosza". W ten sposób dzieci znów niosły pomoc, tym razem innym dzieciom. W naszej placówce organizowany jest „Światowy Dzień Pluszowego Misia”, w czasie którego dzieci przynoszą do przedszkola swojego ulubionego pluszaka, organizowane są zabawy ruchowe i tańce przy muzyce.
Przeprowadzamy także zbiórkę pod hasłem "Przynieś Pluszaczka dla Dzieciaczka". Dzieci przynoszą pluszowe maskotki, aby później przekazać je wychowankom z domu dziecka.
Nasze przedszkole współpracuje z Wojewódzką Stacja Sanitarno-Epidemiologiczną
w Kielcach poprzez realizację Programu Przedszkolnej Edukacji Antytytoniowej pt. „Czyste powietrze wokół nas”. Działania te mają na celu m.in. wykształcenie wśród dzieci świadomej postawy ochrony własnego zdrowia w sytuacjach, gdy są narażone na bezpośredni kontakt z dymem tytoniowym.
W grupie VI odbywają się zajęcia z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej, których przygotowaniem zajmuje się nauczycielka Ewa Mazur.
W roku szkolnym 2007-2010 realizowany był wspólny projekt z Uniwersytetem Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Kochanowskiego w Kielcach pod nazwą "T-shirt edukacyjny". Zadaniem tego projektu było wykorzystanie koszulek do zajęć dydaktycznych z języka angielskiego i niemieckiego. Zajęcia te odbywały się zgodnie z programem wychowania przedszkolnego.
Projekt powyższy zdobył certyfikat European Language Label dla nowatorskich inicjatyw w nauczaniu języków obcych. Został on wręczony przedstawicielom przedszkola dnia 12 grudnia 2008 roku na uroczystości w Ministerstwie Edukacji Narodowej w Warszawie.
Od września 2009r. do 2011r. realizowany był projekt „(Bardzo) wczesna nauka języków obcych z misiem”, który obejmował dzieci 3 i 4-letnie, który został również nagrodzony certyfikatem Europaen Language Label. Dzieciom w nauce języka angielskiego pomagał ich ulubiony pluszak, a słówka poznawały korzystając z książek, które wcześniej robiły razem z rodzicami.
Nasze przedszkole prowadzi działalność innowacyjną. W roku szkolnym 2013/2014 realizowana była innowacja pedagogiczna „Magiczny świat Hocusa i Lotus – wykorzystanie metody formatów narracyjnych w nauczaniu języka angielskiego”.
W trakcie zajęć językowych dzieci były aktywne i przez cały czas stosowały język angielski podczas zabaw. Metoda formatów narracyjnych na stałe weszła do kanonu naszych metod pracy i jest wykorzystywana w czasie zajęć języka angielskiego w grupach młodszych.
Kolejna innowacja pedagogiczna – „Bajkowe zajęcia języka angielskiego”, rozpoczęła się w październiku 2014. Jest ona realizowana w jednej z grup starszych i ma na celu zmotywowanie dzieci do jak najczęstszego stosowania języka angielskiego w trakcie zabaw teatralnych.
Od 2005 roku nasze przedszkole jest przedszkolem ćwiczeń. Odbywają się w nim praktyki śródroczne i ciągłe studentów Uniwersytetu Humanistyczno – Przyrodniczego im. J. Kochanowskiego. Studenci uczą się od nas, ale także czynnie włączają w życie placówki. Przygotowują – w ramach projektów własnych – przedstawienia teatralne, uczestniczą w imprezach i uroczystościach.
VIII. METODY PRACY
Wszystkie wykorzystywane metody pracy z dzieckiem uwzględniają podstawową formę jego aktywności, tj. zabawę. Oprócz tradycyjnych wykorzystujemy:
- Metoda prof. E. Gruszczyk – Kolczyńskiej – dziecięca matematyka;
- Pedagogika zabawy wg Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów KLANZA;
- Metoda Dobrego Startu M. Bogdanowicz;
- Opowieść ruchowa;
- Elementy metody pedagogiki M. Montessori;
- twórcze metody aktywności ruchowej: Labana, Kniessów;
- aktywne słuchanie muzyki Batti Strauss.
- Plan Daltoński
- Elementy stymulacji polisensorycznej
- Metoda Formatów Narracyjnych w nauczaniu języka angielskiego;
- Inteligencje wielorakie H. Gardnera
- Pedagogika Froebla
- Edukacja przez ruch wg D. Dziamskiej
IX. NASZE TRADYCJE
- Zajęcia adaptacyjne dla 3-latków;
- Powitanie jesieni – ognisko integracyjne;
- Pasowanie na przedszkolaka;
- Światowy Dzień Pluszowego Misia
- Andrzejki;
- Spotkania opłatkowe z rodzicami;
- Jasełka;
- Mikołaj;
- Bezpieczne Ferie – Festyn Środowiskowy;
- Kiermasz Bożonarodzeniowy i Wielkanocny;
- Bal Karnawałowy;
- Dzień Babci i Dziadka;
- Powitanie wiosny – korowód z Marzanną;
- Święto Rodziny
- Dzień Dziecka – Festyn Środowiskowy;
- Wizyta w Teatrze Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach;
- Pożegnanie 6-latków;
- Koncerty Świętokrzyskiego Towarzystwa Muzycznego, prowadzone przez muzyków Filharmonii Kieleckiej oraz spektakle teatralne w wykonaniu Teatru Lalki i Aktora „Skrzat” z Krakowa.
X. SYSTEM MOTYWACJI DZIECI DO NABYWANIA ZACHOWAŃ
POŻĄDANYCH
dzieci młodsze:
- nagradzanie uznaniem i pochwałą
- nagradzanie przez sprawianie przyjemności dziecku przez nauczyciela lub kolegów w kontaktach indywidualnych lub na forum całej grupy
- darzenie dziecka szczególnym zaufaniem, np. zwiększając zakres jego samodzielności
- przywilej wykonywania prostych czynności wskazanych przez nauczyciela
- atrakcyjne spędzanie czasu, atrakcyjna zabawa w grupie wg pomysłu dzieci
- drobne nagrody rzeczowe, np. emblematy uznania.
dzieci starsze:
- nagradzanie uznaniem i pochwałą
- nagradzanie przez sprawianie przyjemności dziecku przez nauczyciela lub kolegów w kontaktach indywidualnych lub na forum całej grupy
- darzenie dziecko szczególnym zaufaniem, np. zwiększając zakres jego samodzielności
- przywileje pełnienia dyżurów i wykonywanie innych czynności wskazanych przez nauczyciela oraz pełnienie obowiązków wobec grupy rówieśniczej
- atrakcyjne spędzanie czasu, atrakcyjna zabawa w grupie wg pomysłu dzieci
- drobne nagrody rzeczowe, np. emblematy uznania.
XI. SYSTEM DIAGNOZOWANIA OSIĄGNIĘĆ DZIECI
Diagnoza osiągnięć dzieci odbywa się według procedury:
- Powołanie zespołu do spraw diagnozowania osiągnięć dzieci – pierwsza połowa września.
- Szkolenie dla nauczycieli w ramach WDN w zakresie diagnozy rozwoju dziecka, zorganizowane przez zespół – druga połowa września.
- Opracowanie narzędzi diagnostycznych ( arkusze obserwacji rozwoju dziecka), przedstawienie dyrektorowi do zatwierdzenia – do końca września.
- Diagnoza wstępna (październik):
- obserwacja dzieci,
- wypełnienie narzędzia diagnostycznego,
- analiza wyników,
- Przekazania wyników diagnozy poprzez indywidualne spotkania z rodzicami.
- Opracowanie indywidualnych programów wspomagających rozwój dzieci (w razie konieczności, w październiku).
- Indywidualne wspomaganie dzieci wymagających pomocy (od listopada do końca pierwszego semestru).
- Sprawozdanie śródroczne z przeprowadzonych diagnoz, określenie wniosków, zaplanowanie dalszych działań na bazie określonych wniosków (na przełomie półrocza).
- Podjęcie zaplanowanych działań (drugie półrocze – do końca maja).
- Diagnoza końcowa (czerwiec – 3 i 4-latki; kwiecień – 5 i 6-latki):
- obserwacja dzieci,
- wypełnienie narzędzia diagnostycznego,
- analiza wyników,
- porównanie wyników uzyskanych podczas diagnozy wstępnej i końcowej.
- Opracowanie wniosków i przedstawienie sprawozdania z prowadzonej diagnozy na Radzie Pedagogicznej (czerwiec).
- Wydanie rodzicom dzieci 5 i 6-letnich informacji o gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole podstawowej ( do końca kwietnia).
XII. SYSTEM INFORMOWANIA RODZICÓW O POSTĘPACH EDUKACYJNYCH DZIECI
Przekazywanie rodzicom informacji o postępach edukacyjnych odbywa się wg procedury:
- Zebranie dla rodziców (koniec września):
- omówienie celu diagnozy i obserwowanych obszarów rozwojowych,
- zaprezentowanie narzędzi diagnostycznych.
- Zebranie grupowe po przeprowadzeniu diagnozy wstępnej (październik):
- sprawozdanie dotyczące obserwacji dzieci,
- wnioski,
- rozmowy indywidualne z rodzicami dzieci, które powinny zostać poddane dodatkowym działaniom wspomagającym rozwój,
- zapoznanie rodziców z kierunkami zaplanowanych działań.
3. Kontakty indywidualne z rodzicami (systematycznie, w miarę potrzeb):
- zapoznanie rodziców z programami pracy indywidualnej,
- udzielenie wskazówek do pracy w domu.
4. Zebranie grupowe (kwiecień dzieci 5 i 6-letnie; czerwiec – 3 i 4-latnie):
- omówienie wyników diagnozy końcowej,
- porównanie wyników uzyskanych podczas diagnozy wstępnej i końcowej,
- rozmowy z zainteresowanymi rodzicami – indywidualne omówienie arkusza obserwacji rozwoju dziecka
- wydanie rodzicom 5 i 6-latków informacji o gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole podstawowej.
Ponadto systematycznie eksponowane są prace plastyczne dzieci. Rodzice mają możliwość obserwowania osiągnięć dzieci w trakcie zajęć otwartych oraz uroczystości i imprez.
Raz w miesiącu każdy wychowawca organizuje dzień otwarty – dyżur w godzinach popołudniowych, w trakcie którego rodzice mają możliwość indywidualnych kontaktów z nauczycielem.
W czterech grupach wydawana jest gazetka, w której nauczycielki zamieszczają zamierzenia programowe, teksty piosenek i wierszy, kącik pedagogiczny oraz informacje o ważnych wydarzeniach.
W przedszkolu bardzo prężnie działa Rada Rodziców. Jej kompetencje stanowiące określa statut przedszkola. Rodzice mają możliwość kontaktu indywidualnego z jej przedstawicielami lub za pomocą skrzynki, do której mogą wrzucać wnioski, pytania i t p.
Bardzo ważnym ogniwem w obiegu informacji między rodzicami a przedszkolem, a także przedszkolem i środowiskiem, jest założona w 2004r. strona WWW. Zawiera ona wszystkie informacje o naszej placówce, informacje o bieżących wydarzeniach, ogłoszenia, ilustrowane zdjęciami sprawozdania z uroczystości, imprez. Zamieszczone są ważne akty prawne, na podstawie których funkcjonuje placówka, n.p.: statut, podstawa programowa, program wychowawczy, koncepcja pracy i inne. Poprzez stronę, za pomocą formularza email, każdy może się z nami skontaktować.
XIII. ZASADY WSPÓŁPRACY NAUCZYCIELI
- Zespoły diagnostyczne do przeprowadzania ewaluacji;
- Zespoły tematyczne do realizacji zadań Rocznego Programu Pracy;
- Grupy liderów powoływane do realizacji zadań w ramach WDN;
- Współpraca opiekun – stażysta w ramach awansu zawodowego;
- Otwarte zajęcia koleżeńskie;
- Wspólne planowanie miesięcznej pracy wychowawczo – dydaktycznej przez nauczycieli pracujących z dziećmi w tym samym wieku;
- Wspólne planowanie i organizacja imprez i uroczystości.
XIV. WSPÓŁPRACA ZE ŚRODOWISKIEM LOKALNYM
Przedszkole prowadzi stałą współpracę z:
- Uniwersytetem Humanistyczno – Przyrodniczym im. J. Kochanowskiego w Kielcach;
- Szkołą Podstawową Nr 33
- Przedszkolami Nr 35 i 19;
- Miejską Biblioteką Publiczną – Filia Nr 11;
- Klubem „Słoneczko”;
- Biurem Wystaw Artystycznych;
- I Komisariatem Policji;
- Strażą Pożarną;
- Poradnią Psychologiczno – Pedagogiczną w Kielcach;
- Centrum Nauki Leonardo Da Vinci w Podzamczu Chęcińskim
- Centrum Goedukacji
- Ligą Ochrony Przyrody; Nadleśnictwem Kielce
- Muzeum Zabawek;
- Regionalnym Centrum Informacji Europejskiej.
- Muzeum Historii Kielc
- Muzeum Narodowe
- Świętokrzyskim Związkiem Terrarystycznym
- Gabinety dentystyczne M-DENT
- Studio fotograficzne Rajmunda Piasty
Dzieci z naszego przedszkola bardzo chętnie uczestniczą w różnych konkursach: międzyprzedszkolnych, miejskich, organizowanych przez bibliotekę, kluby osiedlowe, organizacje pozarządowe itp. Jesteśmy także organizatorami konkursów. Do wewnątrzprzedszkolnych włączani są rodzice.
XV. PROGRAM WYCHOWAWCZY
Cele programu wychowawczego
cele główne:
-zapoznanie dzieci z regułami życia w grupie, wdrażanie do samodzielności i umiejętności współżycia w grupie;
- zapoznanie dzieci z prawami i obowiązkami, światem wartości moralnych oraz koniecznością ponoszenia konsekwencji swoich czynów.
- zapoznanie dzieci z symbolami narodowymi i tradycjami kulturowymi.
cele operacyjne:
- dziecko nabywa umiejętności współżycia w grupie oraz potrafi podporządkować się ustalonym zasadom i regułom;
- ma ukształtowaną wrażliwość moralną;
- czuje się członkiem najbliższego otoczenia społecznego;
- rozumie potrzeby poszanowania drugiego człowieka, jego odmienności i indywidualności;
- ma ukształtowane poczucie odpowiedzialności za siebie i innych;
- uświadamia sobie konieczność ponoszenia konsekwencji swoich czynów.
spodziewane efekty:
chcemy ukształtować pokolenie:
- empatyczne, wrażliwe na potrzeby i krzywdę innych;
- rozumiejące konieczność poszanowania cudzej własności;
- ceniące wartości moralne;
- tolerancyjne, szanujące odmienność i indywidualność innych ludzi;
- posiadające umiejętność współżycia w społeczeństwie, zgodnie z przyjętymi normami;
- znające swoje prawa i obowiązki;
- posiadające umiejętność ponoszenia konsekwencji swoich czynów;
- rozumiejące konsekwencje kłamstwa dla siebie i dla innych;
- utożsamiające się ze swym krajem rodzinnym – polską;
- znające symbole narodowe;
- szanujące tradycje.
XVI. WYKAZ REALIZOWANYCH PROGRAMÓW – rok szk. 2015-16
Lp. |
Nazwa programu
|
Autor - wydawnictwo |
Nauczyciele wdrażający-oddział |
1. |
Od przedszkolaka do pierwszaka |
I. Broda WSiP |
W.Pisarczyk, K.Olszwska – gr I, M.Lisek – gr II, D.Masternak, A.Banaś – gr III, M.Galińska, P.Głowacka-Sasak gr IV, B.Mazurczak, M.Pióro – gr. V, D.Rajca – gr. VI, M.Głuszek – gr. VII, K.Śliwińska – gr VIII
|
2. |
Twórczy przedszkolak- metody aktywizujące w terapii pedagogicznej.
|
Katarzyna Śliwińska |
Nauczycielki wszystkich grup. |
3. |
Dziecięca matematyka. Program dla przedszkoli, klas zerowych i placówek integracyjnych.
|
E. Gruszczyk-Kolczyńska, E. Zielińska Wydawnictwa Szkolne |
Nauczycielki grup dzieci 5 i 6-letnich Jako pomoc w realizacji zagadnień z zakresu edukacji matematycznej. |
4 |
W radości dzieci Bożych. Program katechezy dla dzieci 6-letnich.
|
Ks. T. Śmiech Wydawnictwo Jedność |
D.Koperny – gr. V, VI, VII, VIII. |
5.
|
Program pracy z dziećmi o specyficznych potrzebach edukacyjnych. Dzieci 3-4-letnie.
|
Dominika Rajca |
Nauczycielki grup dzieci 3 i 4-letnich. |
6. |
Program Profilaktyczny PS 40
|
Marzena Lisek |
Nauczycielki wszystkich grup. |
7. |
Program wychowawczy przedszkola |
Zespół nauczycieli pod kierunkiem Aleksandry Dymińskiej |
Nauczycielki wszystkich grup. |
8. |
Program Muzyka łagodzi obyczaje.
|
Ewa Zielińska |
Nauczycielki wszystkich grup. |
9. |
Gimnastyka buzi i języka Program stymulacyjno-terapeutyczny z zakresu rozwoju mowy dzieci 5-6 – letnich.
|
Ewa Zielińska |
Nauczycielki wszystkich grup. |
10. |
Program nauczania j. angielskiego. „Cheeky Money 2 Teacher’s notes”
|
K.Harper, C.Medwell Wyd. Macmillan |
P. Glowacka-Sasak – nauczyciel j. angielskiego w gr. V, VI, VII, |
XVII. WIZJA – TO CHCEMY OSIĄGNĄĆ
Strona materialna:
- budynek przedszkola ma estetyczną elewację.
- wnętrze przedszkola jest barwne, funkcjonalne i bezpieczne.
- wymieniono stolarkę okienną na holach i w szatniach.
- doposażono plac przedszkola o nowe, bezpieczne i trwałe urządzenia.
- działania dzieci i nauczycieli są wspierane coraz nowocześniejszymi środkami dydaktycznymi.
- środki gromadzone na koncie specjalnym w całości są przeznaczone na potrzeby placówki.
- dobrze wynagradzani nauczyciele mają większe możliwości do podnoszenia i zdobywania nowych kwalifikacji.
- budżet przedszkola pozwala realizować zadania służące spełnianiu oczekiwań dzieci, rodziców i pracowników placówki.
Strona organizacyjna
- godziny pracy oddziałów są dostosowane do potrzeb rodziców.
- kadra pedagogiczna wzbogaca wykształcenie na studiach podyplomowych i kursach.
- nauczyciele dbają o wspomaganie procesów rozwoju i edukacji dzieci. dzielą się swoimi doświadczeniami, planują wspólne działania.
- problemy pedagogiczne oraz nowatorskie rozwiązania edukacyjne są motorem działania zespołów nauczycieli, działających w ramach WDN.
- przedszkole ma możliwość zatrudnienia specjalistów, którzy będą wspomagać nauczycieli w pracy z dziećmi z poważnymi deficytami rozwojowymi.
Strona programowa
- rodzice znają i akceptują koncepcję pracy przedszkola.
- proponowana oferta edukacyjna jest stale wzbogacana, dostosowana do możliwości i potrzeb dzieci oraz stwarza warunki do wspierania ich wszechstronnego rozwoju.
- nauczyciele podejmują innowacje pedagogiczne, opracowują własne programy wychowania przedszkolnego.
- ewaluacja działań przedszkola zmierza do stałego podnoszenia jakości pracy placówki.
- praca wszystkich organów współdziałających jest ukierunkowana na tolerancję i poszanowanie godności wszystkich dzieci, rodziców i pracowników przedszkola.
- dzieci mają możliwość radosnego przeżycia każdego dnia, a rodzice – satysfakcję z pobytu dziecka w naszym przedszkolu.
- przedszkole jest bardzo dobrze postrzegane w środowisku lokalnym.