- Obejrzyjcie film ,,Historia zegara”
https://www.youtube.com/watch?v=gESdVXEUSVs&ab_channel=MariuszSz-S
- ,,Jaki to zegar?”
Postarajcie się odczytać nazwy starych i współczesnych czasomierzy z załączników. Nazwijcie zegary, które macie w domu.
Popatrzcie na wskazówki zegara w waszym domu. Ile ich jest? Poproście rodziców, aby wskazali Wam wskazówkę godzinową, minutową i sekundową.
- ,,Zegarmistrz – kim jest?” – Porozmawiajcie z rodzicami na temat pracy zegarmistrza. Poniżej informacja z Internetu:
Zegarmistrz to człowiek, który zna doskonale mechanizmy działania zegarków i potrafi poradzić sobie z ich uszkodzeniem. Osoba wykonująca ten zawód ma za zadanie zdiagnozować problem, który sprawia, że dany zegar jest niesprawny, a następnie go zlikwidować. W zakres obowiązków zegarmistrza wchodzą też podstawowe prace serwisowe – wymiana paska, baterii czy też skrócenie bransolety.
- Praca plastyczno – techniczna ,,Zegar” z pomocą dorosłego (propozycje w załącznikach)
Możecie wykorzystać talerzyk papierowy. Jeśli nie macie, z grubej tektury (najlepiej takiej sztywnej jak pudełko) z pomocą dorosłego wytnijcie okrąg. Naklejcie na to wyciętą tarczę zegara lub napiszcie godziny na tekturce. Możecie ozdobić zegar według własnego pomysłu. Używając pinezki przymocujcie do tarczy zegara dwie wskazówki (małą i dużą) wyciętą z papieru technicznego. Umieszczamy je na korku lub gumce do ścierania.
- Zabawa dydaktyczna ,,Która jest godzina?”
Razem z rodzicami pobawcie się w odczytywanie godzin. Spróbujcie ustawiać wskazówki na papierowym zegarze na pełnych godzinach oraz odczytywać godziny ustawione przez rodziców.
- Wykonajcie kartę pracy w KP 4 s. 59.
- Napiszcie literę n, N w zeszycie.