„Każde dziecko i młody dorastający człowiek ma prawo do ochrony przed paleniem- powinien otrzymać odpowiednią edukację i inne formy pomocy, które umożliwiają mu oparcie się wszelkim pokusom rozpoczynania palenia tytoniu lub używania go w innej postaci”. I Europejska Konferencja „Europa wolna od tytoniu” Madryt 1998r.
T. Tomaszewski Sześciolatek to istota niezwykle ciekawa i wrażliwa, bacznie obserwująca otoczenie, naśladująca dorosłych. Utrwalony przez dorosłych obraz palącej matki lub ojca służyć może za wzór do naśladowania. Z badań wynika, że w Polsce ponad 4 miliony dzieci od 0-14 lat wzrasta w atmosferze biernego palenia. Palące mimo swej woli dzieci trzy i pół raza częściej zapadają na choroby układu oddechowego. Zaostrza się u nich przebieg dychawicy oskrzelowej oraz zwiększa częstość występowania zapalenia ucha środkowego. Bierne palenie zwiększa ryzyko wystąpienia zakażeń meningokokowych, zaburza rozwój psychoruchowy, zmniejsza szkolną gotowość dziecka.
Celem edukacji antynikotynowej wśród najstarszych grup jest wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności asertywnego radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy oraz uwrażliwienie na szkodliwość i skutki palenia dymu papierosowego.
Szanowni Rodzice! Czy już wiecie dlaczego paląc tytoń wyrządzacie dziecku krzywdę? Podejmijcie więc wspólnie z nami staranie o zdrowie Waszego dziecka. Jesteście w stanie zdziałać bardzo wiele! Wspierajcie swoje dziecko, gdy bronić się będzie przed wdychaniem dymu tytoniowego. Nie złośćcie się na niego. Wasze dziecko ma prawo decydować o tym, co się wokół niego dzieje. W edukacji antynikotynowej nie występujemy przeciwko Wam, nie pada ani jedno zdanie dyskryminujące rodziców palących. Wdrażamy tylko do podejmowania świadomych wyborów wobec palenia tytoniu. A może Drodzy Rodzice sami spróbujecie rzucić palenie?