Fryderyk Chopin
Narodziny geniusza
Do dziś nie wiadomo kiedy dokładnie urodził się Fryderyk Chopin. Nastąpiło to 22 lutego lub 1 marca 1810 roku w okolicach godziny 18 w Żelazowej Woli. Jak głosi legenda, gdy przychodził na świat, jego ojciec grał na skrzypcach. Jak widać muzyka towarzyszyła Chopinowi już od pierwszych chwil życia.
Nienawiść do muzyki
I najprawdopodobniej już w momencie narodzin, pojawiła się u niego niechęć do muzyki. No dobrze, chwilę później. Wszystko przez zaborczego ojca, który wiązał z chłopcem ogromne nadzieje. Fryderyk miał zrealizować marzenia swojego ojca, których nigdy nie udało mu się spełnić. Już od najmłodszych lat zmuszał małego Fryderyka do nauki gry na fortepianie.
Przygoda z fortepianem
Młody Fryderyk rozpoczął przygodę z fortepianem w wieku pięciu lat. Początkowo lekcji udzielała mu jego matka. Rok później zaczął się uczyć pod okiem Wojciecha Żywny, który dość szybko odkrył talent chłopca. Pierwsze drobne kompozycje zostały napisane przez Fryderyka w wieku 7 lat. Wkrótce zagrał swój pierwszy debiutancki koncert. Swój pierwszy zagraniczny koncert zagrał w wieku 16 lat. Nastoletni Fryderyk odwiedził wtedy Berlin i Wiedeń. Jako dorosły mężczyzna opuścił Polskę w listopadzie 1830 roku, zaś w 1831 roku zamieszkał w Paryżu.
Wymagający nauczyciel muzyki
Jako dziecko nie był chwalony przez swojego ojca Mikołaja. Był ciągle strofowany i karcony. Przełożyło się to na późniejsze zachowanie kompozytora, jako nauczyciela muzyki. Gdy jego podopiecznemu coś nie wychodziło, Fryderyk wpadał w furię i zrzucał klapę od fortepianu na palce ucznia.
Chopin odszedł z tego świata w nocy 17 października 1849 rok w wieku 39 lat.
Fryderyka Chopina można spotkać praktycznie w każdym większym mieście
Ciekawostki o Fryderyku Chopinie
1. Młody Fryderyk był lubiany przez swoich rówieśników. Cechowało go poczucie humoru i pogodne nastawienie do życia.
2. Fryderyk wychowywał się w domu, któremu zawsze towarzyszyła muzyka. Z okien często można było usłyszeć dźwięk różnych instrumentów oraz śpiew.
3. Serce kompozytora znajduje się w kościele Św. Krzyża w Warszawie.
4. Na Merkurym znajduje się krater nazwany jego imieniem. W kosmosie pod tą samą nazwą można znaleźć także planetoidę o średnicy 28,5 km.
5. Polska Filharmonia Bałtycka w Gdańsku została nazwana jego imieniem.
6. Fryderyk Chopin posiadał nie tylko talent muzyczny, ale także aktorski, literacki i malarski. Podczas szkolnej lekcji, jego nauczycielka przyłapała go na rysowaniu portretu. Zamiast nagany, chłopak otrzymał pochwałę.
7. W całym swoim życiu Fryderyk Chopin zagrał około 30 publicznych koncertów. Kompozytor wolał grać dla mniejszej publiczności, podczas spotkań towarzyskich.
8. Już od najmłodszych lat Fryderyk wolał grać na fortepianie w ciemności. Stanowiło to dla niego odpowiednią inspirację. Również grając na koncertach prosił o przygaszenie światła w pokoju.
Poniżej znajdziecie kilka zdjęć Fryderyka Chopina oraz jego pomnik, który mieści się w Łazienkach Królewskich w Warszawie.
A teraz zabieramy Was na koncert do Filharmonii. Cały koncert jest bardzo długi, spróbujcie obejrzeć chociaż kawałek. Zwróćcie uwagę na wszystkie instrumenty. Myślę, że rozpoznacie większość z nich:)
https://www.youtube.com/watch?v=meKSDUnS7xg
Poniżej znajdziecie dwie karty pracy. Jeśli macie możliwośc wydrukujcie je i uzupełnijcie, jeśli nie wystarczy, że odpowiedzi udzielicie ustnie rodzicom :)
Miłej zabawy Kochani!!!